TAVUK CİVCİV AŞI TAKVİMİ VE AŞI SEÇİMİ

Youtube Videomuz için Tıklayınız – Aşı Nasıl Yapılır?

MART- NİSAN- MAYIS VE AĞUSTOS- EYLÜL- EKİM AYLARINDA KUŞ GÖÇÜ NEDENİYLE ÇOK FAZLA PATOJEN ORGANİZMA BULUNUR. BU PATOJENLER HAYVANLARIMIZ İÇİN CİDDİ TEHLİKELER OLUŞTURMAKTADIR

ÖZELLİKLE VİRÜS KAYNAKLI HASTALIKLAR, SAĞALTIMI MÜMKÜN OLMADIĞI İÇİN, KISA SÜREDE BİNLERCE HAYVANI TELEF EDEBİLMEKTEDİR.

BU BAKIMDAN, BU PATOJENLER HAYVANLARIMIZA BULAŞMADAN ÖNCE BELİRLİ ÖNLEMLER ALINMASI OLDUKÇA ÖNEMLİDİR.

YALANCI VEBA (NEWCASTLE) VE İ. BRONŞİTİS AŞILARI EN SIK TERCİH EDİLEN AŞILARDIR. CİVCİVLERDE BİRİNCİ GÜNDEN İTİBAREN UYGULAMAYA BAŞLANARAK, BELİRLİ PERİYOTLARDA FARKLI TÜR AŞILARLA KORUMA PROGRAMLARI YAPILIR. İÇME SUYUNA KOYULARAK YAPILABİLMESİ DE OLDUKÇA  KOLAY BİR KULLANIM İMKANI TANIR.

TAVUK VE CİVCİV AŞI TAKVİMİ:

AŞI SEÇERKEN, HAYVANLARIN BÜYÜKLÜĞÜ, ORTAMI VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULUR.

 

 

NEWCASTLE – YALANCI VEBA AŞISI SEÇİMİ:

ÖZELLİKLE NEWCASTLE – YALANCI VEBA AŞISI SEÇİLİRKEN DİKKAT ETMEK GEREKLİDİR.

NEWCASTLE AŞILARI FARKLI SUŞLARDAN ELDE EDİLİR. AŞININ MARKASININ ALTINDA NEWCASTLE HASTALIĞINA KARŞI CANLI CLONE / LA SOTA / B1 SUŞU ŞEKLİNDE BELİRTİLİR.

30 GÜNLÜKTEN KÜÇÜK CİVCİVLERDE VEYA BÜYÜK OLSA DA DAHA ÖNCE HİÇ AŞI YAPILMAMIŞ TAVUK VE CİVCİVLERE NEWCASTLE – CLONE SUŞUNUN TERCİH EDİLMESİ GEREKİR.

YURTDIŞINDA YAPILAN PEK ÇOK DENEY MAKALELERDE LA SOTA SUŞUNUN, UYGUN ŞARTLARDA YAPILMAYAN AŞILAMA SONRASI RESPİRATORİK REAKSİYONLARA NEDEN OLDUĞU RAPORLANMIŞTIR. AŞI SONRASI HIRILTI, SOLUNUM ZORLUKLARI VE HATTA ZİNCİRLEME ÖLÜMLER GÖRÜLEBİLMEKTEDİR.

LA SOTA SUŞUNUN CLONLANARAK, BU REAKSİYONLARA NEDEN OLAN KISIMLARININ AYRILMASI İLE DAHA AZ VE HATTA HİÇ REAKSİYONA NEDEN OLMAYAN CLONE SUŞU ELDE EDİLMİŞTİR.

BİLGİLENDİRME AMAÇLI OLUP, TÜM AŞILAR VETERİNER KLİNİKLERİNDEN TEMİN EDİLMELİDİR..

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir