HASTALIKLAR NASIL BULAŞIR

Youtube Videosu için Tıklayınız – Hastalık Nasıl Bulaşır?

HAVADA – TOPRAKTA VE SUDA ÇOK SAYIDA PATOJEN (BAKTERİ – VİRÜS – MANTAR – PARAZİT) BULUNUR.

PEKİ BU PATOJENLER NASIL YAYILIR, NE GİBİ ZARARI OLUR?

BİRAZ İNCELEYELİM:

 

1-KUŞLAR :

HASTA KUŞLAR DIŞKILARIYLA BU PATOJENİ HER YERE TAŞIR VE YAYARLAR.

BESLENMEK İÇİN KONDUKLARI KÜMESLERE, HAYVANLARIN YEM VE SULARINA BU MİKROORGANİZMALARI BIRAKARAK HAYVANLARA HASTALIĞI BULAŞTIRIRLAR.

YADA HASTALIK BULUNAN BİR KÜMESE KONDUKLARINDA, BURADAKİ MİKROBU ALIR VE AYNI ŞEKİLDE YAYILMASINA NEDEN OLURLAR.

2-BİT-PİRE-BÖCEK –FARE VE DİĞER VEKTÖRLER=

İNFEKTE BİR HAYVANDAN , TOPRAKTAN YADA ALTLIKTAN PATOJENİ ALAN VEKTÖRLER , DİĞER HAYVANLARA YADA HAYVANLARIN YAŞADIKLARI ORTAMA BU PATOJENİ TAŞIYARAK ONLARIN DA İNFEKTE OLMASINI SAĞLARLAR.

ÖZELLİKLE YEMLERE TEMASI SONUCUNDA AYNI ANDA PEK ÇOK HAYVANA PATOJEN BULAŞTIRMA RİSKİ BULUNUR.

3-İNSANLAR VE EKİPMANLAR:

HAVADA, TOPRAKTA VEYA BİR HAYVANDA BULUNAN PATOJENLER İNSANA TUTUNUR. DOKUNDUYSA ELİNE, DIŞKILARINA BASTIYSA AYAKKABI ALTLARINA, KIYAFETLERİNE VE ÜZERİNE TUTUNURLAR. BURADAN O İNSANLA BİRLİKTE TAŞINIRLAR VE UYGUN KONAKÇI BULDUKLARINA ONA BULAŞARAK HASTALIĞIN YAYILMASINI SAĞLARLAR.

AYNI ŞEKİLDE İNFEKTE OLMUŞ KÜMES EKİPMANLARI, SULUK, YEMLİK VE YEMİN NAKLİ DE HASTALIĞIN YAYILMA VE BULAŞMASI İÇİN ÖNEMLİ YOLLARDIR.

4- İNFEKTE TAVUKLAR:

HASTA OLAN BİR HAYVAN KÜMES ORTAMINA VE HAVASINA PEK ÇOK ŞEKİLDE PATOJENİ YAYAR.

 

DIŞKISINI BIRAKTIĞINDA DIŞKIYA TEMAS EDEN HER HAYVANA YADA EKİPMANA BU PATOJEN BULAŞIR. BU DIŞKIYA TEMAS EDEN HAYVANLARIN TÜYLERİNE VE VÜCUDUNA PATOJEN TUTUNUR. KANAT ÇIRPMA, EŞELENME, KAFASINI SALLAMA GİBİ HER HAREKETLE ETRAFA VE HAVAYA SAÇILIR. HAVADAN RÜZGARLA VE İNSAN- HAYVAN VE BÖCEK-FARE GİBİ VEKTÖRLERLE ÇOK UZAK YERLERE KADAR GİDEBİLİR.

YİNE İNFEKTE HAYVANIN BESLENİRKEN VE SU İÇERKEN BU MATERYALLERE VE YEME SUYA SÖZ KONUSU PATOJENİ NAKLETMESİ DE SALGINLARA NEDEN OLUR.

İNFEKTE HAYVANDAN ÇIKAN SALYA, TÜKÜRÜK, AKINTI VE KAN DA AYNI ŞEKİLDE PATOJENİ YAYAR. ÇİFTLEŞME VE YUMURTLAMA DA PATOJENİN DİREKT YUMURTAYA GEÇİŞİNİ YAHUT DA YUMURTA KABUĞUNA BULAŞMASI SONUCU, ÇIKIM ESNASINDA KABUKTAN CİVCİVE BULAŞMASINA DA NEDEN OLUR.

PORTÖR TAVUKLAR İSE PATOJENİ TAŞIYIP, KENDİLERİ HASTA OLMADIKLARI VE BELİRTİ GÖRÜLMEDİĞİ HALDE ETRAFA YAYAN VE BULAŞTIRAN TAŞIYICI HAYVANLARDIR. ÇOĞU ZAMAN PEK ÇOK HASTALIK BU PORTÖR HAYVANLAR TARAFINDAN KÜMESLERDE OLUŞMAKTADIR.

UNUTMAYALIM !

NE KADAR İYİ BAKARSAK BAKALIM

HAVA – TOZ – SU VE PİS ORTAMLAR, YENİ HAYVANLAR

HER ZAMAN HASTALIK RİSKİ TAŞIR !

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir